Schedule

Subscribe to RSS Feed

2015
Monday, June 22nd
8:40 AM

Introduction and Welcome by Plenary Session Chairman

Martyn Lucas, Durham University

Groningen, The Netherlands

8:40 AM - 10:10 AM

8:50 AM

Plenary Speaker: Fish Passage in an Era of Broken Rivers: New Approaches a Reason for Hope?

Zeb Hogan, University of Nevada, Reno

Groningen, The Netherlands

8:50 AM - 9:30 AM

9:30 AM

Plenary Speaker: Universal Lessons from Fish Passage Research, Design and Application in Australia

Martin Mallen Cooper, Fishway Consulting Services

Groningen, The Netherlands

9:30 AM - 10:10 AM

10:40 AM

Concurrent Sessions A1: Behavioral Guidance and Fishway Monitoring

A. Singler

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 11:55 AM

Concurrent Sessions B1: Policy & Management: The Fishway Guide to the Galaxy

Ulrich Pulg, Uni Research LFI
Shad Mahlum, Uni Research LFI
Sebastian Stranzl, Uni Research LFI

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 11:55 AM

Concurrent Sessions C1: Prioritizing and Evaluating River Connectivity for Fisheries Health

G. Giannico

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 11:55 AM

Concurrent Sessions D1: Fishway Design and Hydraulic Modelling

M. Redeker

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 11:55 AM

Concurrent Sessions E1: Fish Migration River Project, Fish Migration at Tidal Barrier ‘Afsluitdijk’

Wilco de Bruijne, ARCADIS

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 11:55 AM

Session A1: Upstream Passage of Adult Salmonids: Blocking Off Cul-De-Sacs with Graduated Field Fish Barriers

Martin O'Farrell, Smith-Root Inc.
Carl Burger, Smith-Root Inc.
Jason Kent, Smith-Root Inc.

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 10:55 AM

Session B1: The Fishway Guide to the Galaxy

Ulrich Pulg, Uni Research LFI
Shad Mahlum, Uni Research LFI
Sebastian Stranzl, Uni Research LFI

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 10:55 AM

Session C1: Prioritizing Barrier Removals in Great Lakes Tributaries: Balancing Tradeoffs Between Native and Invasive Fish Species

Jesse O'Hanley, University of Kent
Thomas Neeson, University of Wisconsin-Platteville
Allison Moody, University of Wisconsin
Margaret Guyette, University of Wisconsin
Matthew Diebel, Wisconsin Department of Natural Resources
Matthew Herbert, The Nature Conservancy
Mary Khoury, The Nature Conservancy
Eugene Yacobson, The Nature Conservancy
Patrick Doran, The Nature Conservancy
Michael Ferris, University of Wisconsin
Peter McIntyre, University of Wisconsin

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 10:55 AM

Session D1: Classification of Flow Patterns in a Nature-Oriented Fishway Based on 3D Hydraulic Simulation Results

Rebekka Czerny, Karlsruhe Institute of Technology - Institute for Water and River Basin Management
Peter Oberle, Karlsruhe Institute of Technology - Institute for Water and River Basin Management
Franz Nestmann, Karlsruhe Institute of Technology - Institute for Water and River Basin Management

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 10:55 AM

Session E1: Fish Friendly Spill Gate Management Afsluitdijk

Wilco de Bruijne, ARCADIS

Groningen, The Netherlands

10:40 AM - 10:55 AM

10:55 AM

Session A1: Attraction and Repulsion Measures for Safe Bypass of Atlantic Salmon Smolts

Hans Petter Fjeldstad, SINTEF Energi
Ulrich Pulg, UNI Environment, Bergen, Norway

Groningen, The Netherlands

10:55 AM - 11:10 AM

Session B1: German Participatory Forum on Fish Protection and Downstream Migration

Eleftheria Kampa, Ecologic Institute
Ulf Stein, Ecologic Institute
Stephan Naumann, Federal Environment Agency

Groningen, The Netherlands

10:55 AM - 11:10 AM

Session C1: The ICE Protocol for Ecological Continuity: A New Tool to Evaluate the Upstream Fish Passage Success at Physical Barriers

Michael Ovidio, University of Liège (Belgium)
Michel Larinier, Onema (France)
Vincent Burgun, Onema (France)
Matthieu Chanseau, Onema (France)
William Sremski, Onema (France)
Pierre Steinback, Onema(France)
Bruno Voegtle, Onema(France)
Jean-Marc Baudoin, Onema(France)

Groningen, The Netherlands

10:55 AM - 11:10 AM

Session D1: How to Investigate the Influence of Auxiliary Discharge on the Attraction of Fishways

Cornelia Schutz, Federal Institute of Hydrology (BfG)
Marcus Herbst, Federal Institute of Hydrology (BfG)
Martin Henning, Federal Waterways Engineering and Research Institute (BAW)

Groningen, The Netherlands

10:55 AM - 11:10 AM

Session E1: The Fish Migration River

Roef Mulder, De Nieuwe Afsluitdijk

Groningen, The Netherlands

10:55 AM - 11:10 AM

11:10 AM

Session A1: Efficacy of Pulsed Air Directed Passage (ADP) as a Means of Motivating Shad to Pass Diversion Structures

John Noreika, University of Massachusetts Amherst
Alex Haro, University of Massachusetts Amherst
Theodore Castro Santos, University of Massachusetts Amherst
Barnaby Watten, University of Massachusetts Amherst

Groningen, The Netherlands

11:10 AM - 11:25 AM

Session B1: Fish-Friendly Management of First Dams in the Tidal Area of the Gironde Estuary (France, SW)

Vanessa Lauronce, MIGADO
William Bouyssonnie, MIGADO
C. Rigaud, Irstea

Groningen, The Netherlands

11:10 AM - 11:25 AM

Session C1: Assessing Longitudinal Connectivity Affected by Cross-Sectional Barriers in a Riverine Bidirectional Network

Gonzalo Rincón Sanz, Universidad Politécnica de Madrid
Carlos Alonso, Universidad Politécnica de Madrid
Joaquín Solana, Universidad Politécnica de Madrid
Santiago Saura, Universidad Politécnica de Madrid
Diego G. de Jalón, Universidad Politécnica de Madrid

Groningen, The Netherlands

11:10 AM - 11:25 AM

Session D1: Modelling the Efficiency of a Vertical Slot Fishway for Anadromous Fishes

Gabriela R. Cardoso, MARE - Marine and Environmental Science Centre, Faculty of Sciences, University of Lisbon
Ana F. Belo, MARE - Marine and Environmental Science Centre, Faculty of Sciences, University of Lisbon
Catarina S. Mateus, MARE - Marine and Environmental Science Centre, Faculty of Sciences, University of Lisbon
Carlos M. Alexandre, MARE - Marine and Environmental Science Centre, Faculty of Sciences, University of Lisbon
Esmeralda Pereira, MARE - Marine and Environmental Science Centre, Faculty of Sciences, University of Lisbon
Ana Telhado, Departamento de Recursos Hídricos, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
João Ferreira, Departamento de Recursos Hídricos, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
Felisbina Quadrado, Departamento de Recursos Hídricos, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
Bernardo R. Quintella, Departamento de Biologia Animal, Faculdade de Ciências, Universidade de Lisboa, Portugal
Pedro R. Almeida, Departamento de Biologia, Escola de Ciências e Tecnologia, Universidade de Évora, Portugal

Groningen, The Netherlands

11:10 AM - 11:25 AM

Session E1: The 2 and 3D Hydrodynamic Functioning of a Fish Migration River Through the “Afsluitdijk”

Gijs van Banning, ARCADIS
Jos van der Baan, ARCADIS
Erik Bruins Slot, Rijkswaterstaat
Belinda Kater, ARCADIS
Wilco de Bruijne, ARCADIS

Groningen, The Netherlands

11:10 AM - 11:25 AM

11:25 AM

Session A1: Effects of Sluices on Migrating Elvers and Other Fish in a Dutch Salt Water / Fresh Water Gradient

Bas van den Boogaard, Bureau Waardenburg
Joost Bergsma, Bureau Waardenburg
Bart Schaub, Hoogheemraadschap van Rijnland
Lucienne Vuister, Hoogheemraadschap van Rijnland

Groningen, The Netherlands

11:25 AM - 11:40 AM

Session B1: Fish Passage in Large Rivers: Challenges and Solutions

Walter Reckendorfer, VERBUND AG
Gerd Frik, VERBUND Hydro Power GmbH
Roland Schmalfuss, VERBUND Hydro Power GmbH
Sabine Käfer, VERBUND Hydro Power GmbH
Gerog Loy, VERBUND Hydro Poer GmbH

Groningen, The Netherlands

11:25 AM - 11:40 AM

Session C1: Prioritizing Efforts to Restore Habitats and Longitudinal Connectivity for the Rehabilitation of the European Sturgeon (Acipenser Sturio) in a German Lowland River

Christian Wolter, Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries
Steffan Zahn, Institute for Inland Fisheries Potsdam-Sacrow
Ivan Jaric, Institute for Multidisciplinary Research, University of Belgrade
Jörn Gessner, Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries

Groningen, The Netherlands

11:25 AM - 11:40 AM

Session D1: Experimental Study on Flow Patterns in Vertical Slot Fishways

Verena Höger, Karlsruhe Institute of Technology - Institute for Water and River Basin Management
Martin Henning, Federal Waterways Engineering and Research Institute
Franz Nestmann, Karlsruhe Institute of Technology

Groningen, The Netherlands

11:25 AM - 11:40 AM

Session E1: Behavior and Abundance of Diadromous Fish at a Large Tidal Barrier: In View of the Fish Migration River Passage

Erwin Winter, IMARES
Ben Griffioen, IMARES

Groningen, The Netherlands

11:25 AM - 11:40 AM

11:40 AM

Session A1: Historical Evolution of Fish Biodiversity and Capture Periodicity in the River Meuse (Belgium) as Revealed by 15 Consecutive Years of Fishpass Monitoring

Jean-Philippe Benitez, Universite de Liège
Dierckx Arnaud, University of Liège
Billy Nzau Matondo, University of Liège
Michaël Ovidio, University of Liège

Groningen, The Netherlands

11:40 AM - 11:55 AM

Session B1: Lessons Learned from Tropical Storm Irene 2.0: How Flood Resiliency Benefits of Stream Simulation Designs Are Changing Policy within the U.S.

Nathaniel Gillespie, United State Department of Agriculture, Forest Service
Robert Gubernick, USDA Forest Service
Dan Cenderelli, USDA Forest Service
Mark Weinhold, USDA Forest Service
Brian C. Austin, USDA Forest Service
Daniel McKinley, USDA Forest Service
Amy Unthank, USDA Forest Service
Kurt Gernerd, USDA Forest Service

Groningen, The Netherlands

11:40 AM - 11:55 AM

Session C1: Supporting Decision-Making for Improving Longitudinal Connectivity for Diadromous and Potamodromous Fishes in Complex Catchments

Niels Breve, Sportvisserij Nederland
Anthonie D. Buijse, Deltares, The Netherlands
Martin J. Kroes, Tauw bv, The Netherlands
Herman Wanningen, Wanningen Water Consult, The Netherlands
Frederik T. Vriese, ATKB, The Netherlands

Groningen, The Netherlands

11:40 AM - 11:55 AM

Session D1: Towards Effective, Bi-Directional Selective Fish Passage

Thomas Pratt, Fisheries and Oceans Canada
Rob McLaughlin, University of Guelph
Andrew Muir, Great Lakes Fishery Commission

Groningen, The Netherlands

11:40 AM - 11:55 AM

Session E1: Hydrodynamics within a Fish Migration River Between Saline and Fresh Water

Theo van der Kaaij, Deltares
Amo Nolte, Deltares
Carine Wesselius, Deltares

Groningen, The Netherlands

11:40 AM - 11:55 AM

2:00 PM

Concurrent Sessions A2: Free Migrations for Fish: Final Seminar

P. P. Schollema
J. Huisman

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 3:40 PM

Concurrent Sessions B2: Environmentally-Enhanced Turbines and Turbine Passage Survival (I)

D. Dixon

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 3:15 PM

Concurrent Sessions C2: Policy: Does Passing Laws Promote Passing Fish?

D. van der Molen

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 3:15 PM

Concurrent Sessions D2: Holistic Case-Study

P. Kemp

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 3:15 PM

Concurrent Sessions E2: Reopening the Rhine Delta for Migratory Fish

S. Visser

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 3:15 PM

Session A2: Entering Fort Knox, the Tale of the Brave. The Policy Process and Cooperation in Choices Regarding Fish Passes in Wadden Sea Tributaries

Jasper Schut, Regional Water Authority Noorderzijlvest

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 2:15 PM

Session B2: Improvement of Computational Tools for Biological Performance Assessment of Hydroelectric Turbines

Marshall Richmond, Pacific Northwest National Laboratory
Pedro Romero-Gomez, Pacific Northwest National Laboratory
John Serkowski, Pacific Northwest National Laboratory
Cindy Rakowski, Pacific Northwest National Laboratory

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 2:15 PM

Session C2: EU Water Framework Directive

Lourdes Alvarellos, European Commission

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 2:15 PM

Session D2: Reconnecting the Rivers

Dr. Stephen Marsh-Smith, Wye and Usk Foundation

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 2:15 PM

Session E2: Benefits of New Management of the Haringvliet Sluices and the Effects on Fish Migration

André Breukelaar, RWS WNZ

Groningen, The Netherlands

2:00 PM - 2:15 PM

2:15 PM

Session A2: Like Shooting Fish in a Barrel: Migratory Behavior of Fish at Intertidal Fish Passes in Dutch Wadden Sea

Jeroen Huisman, VHL Applied Sciences University/ Wageningen University

Groningen, The Netherlands

2:15 PM - 2:30 PM

Session B2: Certification of ‘Fish-Friendliness’: Looking Through a Glass Darkly

Maarten Bruijs, DNV GL

Groningen, The Netherlands

2:15 PM - 2:30 PM

Session C2: Translating Regulation into Outcome

Andy Don, Environment Agency (England)

Groningen, The Netherlands

2:15 PM - 2:30 PM

Session D2: Stream Restoration in an Urban Context

Peter Bønløkke Adamsen, Ramboll Environment & Health, Denmark

Groningen, The Netherlands

2:15 PM - 2:30 PM

Session E2: The North Sea Canal: A Highway for Fish and Ships

Marco van Wieringen, Ministerie van Infrastructuur en Milieu, Rijkswaterstaat
Arjen Kikkert, Ministerie van Infrastructuur en Milieu, Rijkswaterstaat

Groningen, The Netherlands

2:15 PM - 2:30 PM

2:30 PM

Session A2: From Banging Your Head into a Tidal Barrier to Migration Further Upstream. Migration Doesn't Stop at the Coastline

Peter Paul Schollema, Regional Water Authority Hunze en Aa’s

Groningen, The Netherlands

2:30 PM - 2:45 PM

Session B2: A Quantitative, Traits-based Approach for Choosing and Prioritizing Study Species for Evaluating the Impacts of Turbine Passage

Brenda M. Pracheil, Oak Ridge National Laboratory
Mark S. Bevelhimer, Oak Ridge National Laboratory
Glenn F. Čada, Oak Ridge National Laboratory
Chris R. DeRolph, Oak Ridge National Laboratory
Ryan A. McManamay, Oak Ridge National Laboratory

Groningen, The Netherlands

2:30 PM - 2:45 PM

Session C2: How Migrating Fish Survives Between Law, Politics, and Permits for Hydropower

Marcel van den Berg, Ministry of Infrastructure and the Environment, Rijkswaterstaat
Harriet Bakker, Ministry of Infrastructure and the Environment, Rijkswaterstaat
Jasper van Kempen, Ministry of Infrastructure and the Environment, Rijkswaterstaat
Dju Bijstra, Ministry of Infrastructure and the Environment, Rijkswaterstaat

Groningen, The Netherlands

2:30 PM - 2:45 PM

Session D2: River Connectivity for Fish - A Multi-Scale, Multi-Purpose Approach

Paulo Branco, Universidade de Lisboa, Centro de Estudos Florestais & CEris
Jose Marie Santos, Universidade de Lisboa, Instituto Superior de Agronomia, CEF
Pedro Segurado, Universidade de Lisboa, Instituto Superior de Agronomia, CEF
António Pinheiro, Universidade de Lisboa, Instituto Superior Técnico, CEris
Maria Teresa Ferreira, Universidade de Lisboa, Instituto Superior de Agronomia, CEF

Groningen, The Netherlands

2:30 PM - 2:45 PM

Session E2: Cross Border Practical and Applied Experiences with Germany; the Alosa Alosa LIFE(+) Project

Gerard de Laak, Sportvisserij Nederland
Dr. Andreas Scharbert, Rheinischer Fischereiverband

Groningen, The Netherlands

2:30 PM - 2:45 PM

2:45 PM

Session A2: Fish Migration Facilities on the Salt-Fresh Water Border of the Wadden Sea

George Wintermans, Wintermans Ecologenbureau

Groningen, The Netherlands

2:45 PM - 3:00 PM

Session B2: Investigations into Fish Friendliness of Ultra Low Head Tidal and River Turbines

Jacob Van Berkel, Entry Technology Support BV
Dr. B. van Esch, Eindhoven University of Technology
Ir.. T. Vriese, ATKB

Groningen, The Netherlands

2:45 PM - 3:00 PM

Session C2: The Swiss Way to Re-Establish Free Fish Migration

Martin H. Gysi, Bundesamt für Umwelt BAFU
Lukas Bammatter, FOEN

Groningen, The Netherlands

2:45 PM - 3:00 PM

Session D2: Coimbra Fishway: Restoring Connectivity in River Mondego

Ana Telhado, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
João Ferreira, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
Felisbina Quadrado, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
José Proença, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
Carlos Batista, Agência Portuguesa do Ambiente, I.P., Portugal
Bernardo R. Quintella, Faculdade de Ciências, Universidade de Lisboa and MARE - Centro de Ciências do Mar e do Ambiente, Portugal
Pedro R. de Almeida, Escola de Ciências e Tecnologia, Universidade de Évora and MARE - Centro de Ciências do Mar e do Ambiente, Portugal

Groningen, The Netherlands

2:45 PM - 3:00 PM

Session E2: Downstream Migration of 2+ Salmon Smolts (Salmo Salar) in the River Meuse in the Netherlands

André Breukelaar, RWS WNZ
Tim Vriese, ATKB
Harriet Bakker, RWS ZN

Groningen, The Netherlands

2:45 PM - 3:00 PM

3:00 PM

Session A2: Design of Tide Gates for Fish Passage and Estuary Enhancement

Michael Love, Michael Love & Associates - Hydrologic Solutions

Groningen, The Netherlands

3:00 PM - 3:15 PM

Session B2: VisAdvies Protocol for Testing and Evaluating Pumping Station Pumps on Fish Survivability

Hendry Vis, Prjectleader
Frank Cooper, Bedford Pumps Ltd.
Quincy de Bruijn, VisAdvies BV
Jan H. Kemper, VisAdvies BV

Groningen, The Netherlands

3:00 PM - 3:15 PM

Session C2: Converting Government Policy into Practice by Restoring the Connectivity of English Rivers for the Free Passage of Fish

Jim Gregory, Environment Agency England, UK.

Groningen, The Netherlands

3:00 PM - 3:15 PM

Session D2: Direct and Indirect Consequences of River Fragmentation for Spring and Autumn Spawning Fish

Casper van Leeuwen, Centre for Ecological and Evolutionary Synthesis (CEES), Department of Biosciences, University of Oslo
J. Museth, Norwegian Institute for Nature Research (NINA), Lillehammer, Norway
O. T. Sandlund, Norwegian Institute for Nature Research (NINA), Trondheim, Norway
T. Qvenild, The Environment Agency Hedmark County, Statens hus, Hamar, Norway
L. A. Vøllestad, Centre for Ecological and Evolutionary Synthesis (CEES), University of Oslo, Norway

Groningen, The Netherlands

3:00 PM - 3:15 PM

Session E2: The Rhine Sturgeon Project: A Brief Overview and a Look into the Future

Bram Houben, ARK Nature/ WWF
Esther Blom, WWW the Netherlands

Groningen, The Netherlands

3:00 PM - 3:15 PM

3:15 PM

Session A2: Optimization of Adjusted Barrier Management to Improve Glass Eel Migration at Estuarine Barriers

Ans M. Mouton, Research Institute for Nature and Forest, Ghent University
David Buysse, Research Institute for Nature and Forest, Ghent University
Ine Pauwels, Research Institute for Nature and Forest, Ghent University
Johan Coeck, Research Institute for Nature and Forest, Ghent University

Groningen, The Netherlands

3:15 PM - 3:40 PM

Session B2: An Overview of the Ice Harbor Turbine Replacement Project

Martin Ahmann, U.S Army Corps of Engineers
Robert Davidson, Engineering Research and Development Centre
Jason Foust, Voith Hydro
Thomas Freeman, HDC
Jon Renholds, U.S Army Corp of Engineers
Bradly Trumbo, US Army Corps of Engineer
Kevin Crum, NWW

Groningen, The Netherlands

3:15 PM - 3:40 PM

Session C2: Eel Recovery – It is not Just About Fishing

Andrew Kerr, Sustainable Eel Group

Groningen, The Netherlands

3:15 PM - 3:40 PM

Session D2: Conservation of a Landlocked Salmonid Population in a Regulated River: Taking a Holistic Approach

Larru Greenberg, Karlstad University
Olle Calles, Karlstad University
Anna Hagelin, Karlstad University
Johnny Norrgård, Karlstad University
Daniel Nyqvist, Karlstad University
John Piccolo, Karlstad University
Eva Bergman, Karlstad University

Groningen, The Netherlands

3:15 PM - 3:40 PM

Session E2: International Implications of the Plan to Re-Open the Rhine Delta for Migratory Fish

Peter Philipsen, WFD Rhine-West Water Council

Groningen, The Netherlands

3:15 PM - 3:40 PM

4:00 PM

Concurrent Sessions A3: EU-Funded Projects: Restoration of European Rivers

P. F. Garrido

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 5:15 PM

Concurrent Sessions B3: Environmentally-Enhanced Turbines and Turbine Passage Survival (II)

D. Dixon

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 5:15 PM

Concurrent Sessions C3: Good Examples - Where are they?

J. Norrgard

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 5:15 PM

Concurrent Sessions D3: Around the World: Fish Passage in Africa, Europe, America

P. Coulson

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 5:15 PM

Concurrent Sessions E3 (Workshop): Fish Passage in the Rhine River

M. de Rooy

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 5:15 PM

Session A3: Migratory Fish Recovery and Improved Management in the Final Stretch of the Ebre River

Jordi Borràs, IDECE (Institute for the Development of the Regions of the Ebre River)
Marc Ordeix i Rigo, CERM, Center for the Study of Mediterranean Rivers - Ter River Museum
Miquel Rafa, Catalunya - La Pedrera Fundation
Enric Gisbert, IRTA's Aquaculture Centre of Sant Carles de la Ràpita
Francesc Vidal, Natural Park of the Ebre Delta
Jesús Gómez, DG Fisheries and Maritime Affairs, Ministry of Agriculture, Livestock, Fisheries, Food and Environment of the Government of Catalonia

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 4:15 PM

Session B3: Replacement Turbine Design for Improved Fish Passage at Ice Harbor

Jason M. Foust, Voith Hydro Holding GmbH & Co. KG
Martin Ahmann, US Army Corps of Engineers, Walla Walla District
Robert Davidson, US Army Corps of Engineers, Engineering Research and Development Center (ERDC)

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 4:15 PM

Session C3: Running with Renewal: Reflections on Renewing the Sea-Run Fisheries of Maine's Largest River - The Penobscot - While Maintaining Energy Production

George Aponte Clarke, Penobscot River Restoration Trust
Laura Rose Day, Penobscot River Restoration Trust
Molly Payne Wynne, Penobscot River Restoration Trust

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 4:15 PM

Session D3: Living North Sea

Barry Bendall, The Rivers Trust
Alistair Maltby, The Rivers Trust

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 4:15 PM

Session E3: History - From Being Extinct to the Master Plan Migratory Fish

Laura Gangi, ICPR, Koblenz, Germany

Groningen, The Netherlands

4:00 PM - 4:15 PM

4:15 PM

Session A3: Ljubljanica Connects - Enabling Fish Migration

Katarina Zabret, University of Ljubljana
Matej Secnik, University of Ljubljana
Andrej Vidmar, PURGATOR

Groningen, The Netherlands

4:15 PM - 4:30 PM

Session B3: Alden Fish-Friendly Hydropower Turbine: History and Development Status

Douglas Dixon, Electric Power Research Institute
Tim Hogan, Alden Research Laboratory

Groningen, The Netherlands

4:15 PM - 4:30 PM

Session C3: Balancing Power Production and Fisheries Restoration in the Penobscot River Watershed: Background, Updates, Recent Successes and Difficulties

Joshua Royte, The Nature Conervancy

Groningen, The Netherlands

4:15 PM - 4:30 PM

Session D3: The Zoological Society of London's European Eel Citizen Science Programme

Stephen Mowat, Zoological Society of London
Joe Pecorelli, Zoological Society of London

Groningen, The Netherlands

4:15 PM - 4:30 PM

Session E3: Upstream Migration

Nathalie Plum, ICPR, Koblenz, Germany

Groningen, The Netherlands

4:15 PM - 4:30 PM

4:30 PM

Session A3: Think Big: Adding Large Structures To Improve Ecosystem Health

Johanna Gardestrom, Landscape Ecology Group, Department of Ecology and Environmental Science, Umeå University, Sweden
Daniel Palm, Depart of Wildlife, Fish, and Env. Studies, Swedish University of Agricultural Sciences
Daniel Holmqvist, VUme/Vindel River Fishery Advisory Board. Lycksele Municipality, Sweden
Christer Nilsson, Landscape Ecology Group, Depart of Ecology and Env Science, Umeå University, Sweden.

Groningen, The Netherlands

4:30 PM - 4:45 PM

Session B3: Alden Fish-Friendly Hydropower Turbine: Potential Application, Performance and Economics

Greg Allen, Alden Research Laboratory, Inc.
Steve Amaral, Alden Research Laboratory, Inc
George Hecker, Alden Research Laboratory, Inc
Doug Dixon, Electric Power Research Institute (EPRI)
Brian Murtha, VOITH
Jeremy Smith, VOITH

Groningen, The Netherlands

4:30 PM - 4:45 PM

Session C3: Finland's National Fish Passage Strategy: From Fish Stocking to Fishways

Teppo Vehanen, Natural Resources Institute Finland
Anne Laine, North-Ostrobothnia ELY -Center
Aki Mäki-Petäys, Natural Resources Institute Finland
Ari Huusko, Natural Resources Institute Finland
Pauliina Louhi, Metsähallitus

Groningen, The Netherlands

4:30 PM - 4:45 PM

Session D3: Establishment of the FISHTRAC Programme to Use Fish Movement in Water Resource Management in Southern Africa

Gordon C. O'Brien, University of KwaZulu-Natal
F. J. Jacobs, University of KwaZulu-Natal, School of Life Sciences
I. F. Botha, Wireless Wildlife Pty. Ltd.
M. O'Brien, University of KwaZulu-Natal, School of Life Sciences

Groningen, The Netherlands

4:30 PM - 4:45 PM

Session E3: Habitats Restoration and Stocking

Karin Camara, North Rhine-Westphalia State Environment Agency, Germany

Groningen, The Netherlands

4:30 PM - 4:45 PM

4:45 PM

Session A3: Fish Habitat Restoration in the LIFE - Project Grote Nete

Bianca Veraart, Province of Antwerpen

Groningen, The Netherlands

4:45 PM - 5:00 PM

Session B3: Evaluation of Potential Retrofit of the Alden Fish-Friendly Turbine

Paul Jacobson, Electric Power Research Institute
Celeste Fay, Alden Research Laboratory
George Hecker, Alden Research Laboratory
Peter Ludewig, Alden Research Laboratory
Jeff Gerlach, Alden Research Laboratory

Groningen, The Netherlands

4:45 PM - 5:00 PM

Session C3: Policy Shift In Reviving Migratory Fish Stocks - Examples From RESTORE Life+

Jukka Jormola, Finnish Environment Institute SYKE

Groningen, The Netherlands

4:45 PM - 5:00 PM

Session D3: Drivers of Migratory Life Histories of Riverine Galaxias maculatus in Chile: Implications for Management

Konrad Górski, Depart. de Ecología, Facultad de Ciencias, UCSC, Concepción, Chile
Evelyn M. Habit, Facultad de Ciencias Ambientales y Centro EULA, Universidad de Concepción, Chile
Aliro J. Manosalva, Facultad de Ciencias Ambientales y Centro EULA, Universidad de Concepción, Chile

Groningen, The Netherlands

4:45 PM - 5:00 PM

Session E3: Downstream Migration

David Monnier, Office National de l'Eau et des Milieux Aquatiques (ONEMA), Marly, France

Groningen, The Netherlands

4:45 PM - 5:00 PM

5:00 PM

Session A3: Cipriber Project: Actions for the Protection and Conservation of Iberian Cyprinids of Community Interest

Rosa Huertas González, CHD
Carlos Marcos, CHD

Groningen, The Netherlands

5:00 PM - 5:15 PM

Session C3: An Innovative Solution for the Poutes Dam to Reconcile Respect for Biodiversity and Need for Renewable Energy

Stéphane Tétard, EDF R&D
Eric De-Oliveira, EDF R&D

Groningen, The Netherlands

5:00 PM - 5:15 PM

Session D3: The Houting Project

Jan Steinbring Jensen, Danish Ministry of Environment, Nature Agency

Groningen, The Netherlands

5:00 PM - 5:15 PM

Session E3: Overall Downstream Migration Success

David Monnier, Office National de l'Eau et des Milieux Aquatiques (ONEMA), Marly, France

Groningen, The Netherlands

5:00 PM - 5:15 PM

5:15 PM

Session A3: LIFE+ Segura Riverlink, Implementing a Green Infrastructure Approach

Eduardo Lafuente Sacristán, Segura River Basin Authority (Confederación Hidrográfica del Segura)
Rosa Olivo del Amo, TYPSA
Francisco Javier Sanz Ronda, ITAGRA
Jorge Sanchez Balibrea, University of Hazara, Dhodial, Mansehra
Francisco José Oliva Paterna, UMU
Mar Torralba García, UMU
Francisco Corbalán Martínez, CARM

Groningen, The Netherlands

5:15 PM - 5:40 PM

Session C3: Balancing Ocean and Freshwater Survival Rates When Managing Anadromous Fish Passage

David Welch, Kintama Research Services Ltd.
Erin L. Rechisky, Kintama Research Services Ltd.
Aswea D. Porter, Kintama Research Services Ltd.

Groningen, The Netherlands

5:15 PM - 5:40 PM

Session D3: Net Ecosystem Services Analysis as a Floodplain Restoration and Management Tool

Greg Reub, ENVIRON International Corp
Dr. Gretchen Greene, ENVIRON International Corp. - Portland, Oregon
Dr. Steve Mathies, ENVIRON International Corp - New Orleans, Louisiana

Groningen, The Netherlands

5:15 PM - 5:40 PM

Session E3: Future Challenges

Eddy Lammens, Rijkswaterstaat, Ministry of Infrastructure and the Environment, Lelystad, Netherlands

Groningen, The Netherlands

5:15 PM - 5:40 PM